Gå til indholdet
Få hjælp til badeværelset
Plantegning, lommeregner, lineal og notesblok med prisoverslag på et bord

Prisberegner til badeværelset

Vælg størrelse, niveau og tilvalg. Du får et prisinterval inklusive moms, typiske priser på de enkelte poster og en tidsplan.

5 m²Gulvarealet: længde gange bredde, fx 2 × 2,5 m = 5 m².
Hvilket niveau?
Tilvalg

Dit prisinterval

130.000 kr. til 215.000 kr.

5 m², mellem, inkl. moms pr. 2026. Arbejde og materialer for en totalrenovering.

Tid: 3 til 5 uger fra nedrivning til færdigt bad. Ventetid på håndværkere og materialer kommer oveni.

Sådan er prisen regnet
Sådan er prisen regnetPris
Totalrenovering, mellem
5 m² gulv
130.000 kr. til 215.000 kr.
Typiske priser på de enkelte poster

Hver post har sit eget interval fra kilderne. De lægges ikke sammen til totalen, fordi kilderne regner forskelligt. Har vi under 3 kilder til en post, står den uden beløb som »Ikke dokumenteret«.

Pris pr. post
PostPris
Nedrivning og bortskaffelse
1 stk. eller samlet
5.000 kr. til 15.000 kr.
VVS: rør, afløb og tilslutninger på samme placering
1 stk. eller samlet
15.000 kr. til 40.000 kr.
El: lys, stikkontakter og tilslutninger
1 stk. eller samlet
8.000 kr. til 30.000 kr.
Vådrumssikring (membran)
ca. 14 m² i vådzonen
3.000 kr. til 12.500 kr.
Fliser inkl. lægning, uden membran
ca. 25 m² gulv og væg
25.500 kr. til 41.500 kr.
Væghængt toilet med indbygningscisterne
1 stk. eller samlet
6.000 kr. til 16.000 kr.
Glaskabine eller glasvæg, monteret
1 stk. eller samlet
Ikke dokumenteret
Håndvask og møbel, mellemklasse
1 stk. eller samlet
Ikke dokumenteret
Ventilator med fugtstyring, monteret
1 stk. eller samlet
Ikke dokumenteret

Beregningen er et overslag, ikke et tilbud. Den rigtige pris afhænger af rummets stand, hvad der gemmer sig bag de gamle fliser, landsdelen og dine valg af sanitet. Sådan regner vi.

Tre niveauer

Basis, mellem eller luksus?

Niveauet flytter prisen mere end størrelsen. Her er de tre side om side for et bad på 5 m², inkl. moms pr. 2026.

  • Basis

    100.000 kr. til 130.000 kr.for 5 m², uden tilvalg

    Gulvstående toilet, enkel brusevæg, standardfliser, standardmøbel.

    2 til 4 uger fra nedrivning til færdigt bad

    Regn med basis
  • Mellem

    130.000 kr. til 215.000 kr.for 5 m², uden tilvalg

    Væghængt toilet, glaskabine eller glasvæg, fliser fra gulv til loft.

    3 til 5 uger fra nedrivning til færdigt bad

    Regn med mellem
  • Luksus

    190.000 kr. til 275.000 kr.for 5 m², uden tilvalg

    Walk-in med glas, store eller dyre fliser, møbel på mål.

    4 til 6 uger fra nedrivning til færdigt bad

    Regn med luksus

Eksempler

Hvad koster et badeværelse på 3, 5 og 8 m²?

Totalrenovering inkl. moms pr. 2026, uden tilvalg. Regnet med samme model som beregneren.

StørrelseBasisMellemLuksus
3 m²80.000 til 90.000 kr.90.000 til 150.000 kr.135.000 til 195.000 kr.
5 m²100.000 til 130.000 kr.130.000 til 215.000 kr.190.000 til 275.000 kr.
8 m²145.000 til 190.000 kr.190.000 til 310.000 kr.275.000 til 400.000 kr.
Hvidt fritstående badekar foran et rundt spejl i et lyst badeværelse med planter

Før du regner videre

Læg 10 til 15 % til uforudsete udgifter

Det er vores råd, ikke en kildes tal: når de gamle fliser er nede, viser det sig ofte, at underlaget, rørene eller afløbet skal skiftes. Et budget med luft gør det til en beslutning i stedet for en krise.

Metode

Sådan regner beregneren

Beregneren bygger på priser fra mindst tre kilder pr. interval, hentet 1. oktober 2026: prisguides fra byggeportal.dk, byggeripriser.dk, kvaligo.dk, mestermatch.dk og pilt.app, Bolius og 3byggetilbuds håndværkerindeks for 2. kvartal 2026. Alle beløb er inkl. moms. Hvor en kilde gav priser uden moms, har vi lagt 25 % til.

  1. Grundpris for 5 m². For hvert niveau bruger vi det interval, kilderne angiver for et komplet bad: basis 100.000 kr. til 130.000 kr., mellem 130.000 kr. til 215.000 kr. og luksus 190.000 kr. til 275.000 kr.. Det svarer til 20.000 til 55.000 kr. pr. m², som fire kilder er enige om for et komplet badeværelse.
  2. Størrelse. Prisen pr. m² falder, jo større rummet er, fordi installationerne koster det samme. Vi skalerer grundprisen med en faktor, der er afstemt mod kildernes eksempler på 3, 6 og 10 m². Den laveste pris for et komplet bad er sat til 80.000 kr.
  3. Tilvalg. Flytning af toilet, bruser eller afløb lægger 20.000 til 50.000 kr. til. Elgulvvarme koster 700 til 1.450 kr. pr. m² gulv. Microcement lægger forskellen mellem microcement (1.200 til 2.500 kr. pr. m²) og fliser på samme niveau til.
  4. Tid. En totalrenovering tager typisk 2 til 6 uger og op til 8 uger ved store projekter. Flytning af installationer og rum over 8 m² giver en uge ekstra.

Priserne på de enkelte poster

Posterne under »Typiske priser på de enkelte poster« er kildernes intervaller for hver del. De lægges ikke sammen til totalen, fordi kilderne regner forskelligt og overlapper. Fandt vi færre end tre kilder til en post, viser vi intet beløb, men skriver »Ikke dokumenteret«.

PostBasisMellemLuksusKilder
Nedrivning og bortskaffelse5.000 til 15.000 kr.5.000 til 15.000 kr.5.000 til 15.000 kr.mestermatch, pilt, kvaligo
VVS: rør, afløb og tilslutninger på samme placering15.000 til 40.000 kr.15.000 til 40.000 kr.15.000 til 40.000 kr.pilt, mestermatch, kvaligo
El: lys, stikkontakter og tilslutninger8.000 til 30.000 kr.8.000 til 30.000 kr.8.000 til 30.000 kr.mestermatch, kvaligo, pilt
Vådrumssikring (membran) (pr. m²)200 til 900 kr.200 til 900 kr.200 til 900 kr.Bolius, byggeportal, byggeripriser, kvaligo (uenige)
Fliser inkl. lægning, uden membran (pr. m²)400 til 1.030 kr.1.030 til 1.670 kr.1.670 til 2.300 kr.byggeportal, kvaligo, byggeripriser (uenige)
Væghængt toilet med indbygningscisterne2.500 til 6.000 kr.6.000 til 16.000 kr.10.000 til 22.000 kr.byggeripriser, kvaligo, mestermatch, byggeportal
Glaskabine eller glasvæg, monteretIkke dokumenteretkvaligo, prisjagt, handyhand
Håndvask og møbel, mellemklasseIkke dokumenteretbyggeportal, kvaligo
Ventilator med fugtstyring, monteretIkke dokumenteretbyggeripriser, kvaligo
Tilvalg: Toilet, bruser eller afløb skal flyttes20.000 til 50.000 kr.20.000 til 50.000 kr.20.000 til 50.000 kr.byggeportal, kvaligo, byggeripriser
Tilvalg: Elgulvvarme (pr. m²)700 til 1.450 kr.700 til 1.450 kr.700 til 1.450 kr.byggeportal, byggeripriser, kvaligo
Tilvalg: Microcement i stedet for fliser (pr. m²)600 til 800 kr.400 til 600 kr.200 til 400 kr.byggeportal, byggeripriser, kvaligo (uenige)

Det er ikke med

  • Asbestsanering, hvis de gamle fliser er sat med asbestholdig klæb. Fliser fra før 1980 kan indeholde asbest.
  • Nyt bad i et rum, der ikke var vådrum før, fx en kælder. Her ligger prisen typisk i den høje ende, 30.000 til 50.000 kr. pr. m² ifølge byggeportal og Bolius.
  • Byggetilladelse, rådgiver og tilsyn.
  • Forskelle mellem landsdele. Byggeportal skriver, at priserne er 10 til 20 % højere i hovedstadsområdet og Aarhus.

Spørgsmål og svar

Hvad koster et nyt badeværelse pr. m²?

For et komplet badeværelse ligger prisen typisk på 20.000 til 55.000 kr. pr. m² inkl. moms pr. 2026. Prisen pr. m² er højest i små rum, fordi installationerne koster det samme, uanset størrelsen.

Hvorfor er prisen et interval og ikke ét tal?

Fordi den afhænger af rummets stand, landsdelen, hvad der skal flyttes, og hvilke fliser og hvilken sanitet du vælger. Kilderne er også uenige, især om den lave ende. Et interval viser spændet ærligt.

Er gulvvarme og ventilator med i totalen?

Ventilatoren ligger i grundprisen. Gulvvarme er et tilvalg, fordi kildernes totalpriser ikke altid siger, om den er med. Vælger du den, lægges den oveni, så tallet hellere bliver lidt for højt end for lavt.